+90 (533) 522 63 79

uşak halısı, el dokuma.halı,uşak Halılar üretimi-AltınçağHalı

uşak halısı, el dokuma.halı,uşak Halılar üretimi-AltınçağHalı  

Wool: Benefits of Carpet. If the ambient humidity is high, it will absorb excess moisture. If the humidity is low, it reveals the moisture it absorbs and stays. Thus, it provides heat and moisture insufficiency and a healthy environment. Wool carpet is very difficult to ignite. It is the only fiber capable of self-extinguishing when the flame source disappears. Burning cigarette butts and match materials are extinguished on the wool carpet and typically leave no traces. Carpets of other fiber types are pitted and punctured by such burns. This is vague in the wool carpet. It fulfills the NON-FLAMMABILITY criteria sought for places of special interest. 

Yün: Halının Faydaları. Ortam nemi yüksekse, fazla nemi emer. Nem düşük ise emdiği ve kaldığı nemi ortaya çıkarır. Böylelikle ısı ve nem yetersizliği ve sağlıklı bir ortam sağlar. Yün halı çok zor tutuşur. Alev kaynağı yok olduğunda, kendi kendini söndürebilme özelliğine sahip tek elyaftır. Yanan sigara izmariti, kibrit malzemeler yün halıda sönerler ve tipik iz bırakmazlar. Diğer elyaf türlerinden halılar, bu tür yanıklarda çukurlaşır ve delinirler. Yün halıda bu belli belirsizdir. Bu özel ile ilgili yerler için aranan ALEV ALMAZLIK kriterlerini yerine getirir.

Asilnet Web Tasarım Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller altincaghali.net sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017